Pałac w Biedrzychowicach


Przyjeżdżając na wypoczynek w rejony pięknego Gryfowa Śląskiego [info] obowiązkiem jest zwiedzenie Pałacu w Biedrzychowicach. Pałac wybudowano w XVI w. w starej, dużej wsi położonej na wzgórzach radoniowych. Przebudowany w XVIII wieku na barokową rezydencję. Należał do Augusta II Mocnego a w 1863 roku nabył go razem z ruinami zamku Rajsko baron Aleksander von Minutoli - włoski magnat z elitarnego rodu, podróżnik, kolekcjoner i znawca sztuki. Odbudował zamek Rajsko i przebudował pałac. Jego liczne zbiory muzealne nie mieściły się zarówno w zamku jak i obszernych pomieszczeniach pałacowych wiec dobudował jeszcze wieżę widokową. Mieściła się ona trzysta metrów od biedrzychowskiego pałacu i łączyła się z nim podziemnym tunelem.
Obecnie w pałacu znajduje się Zespół Szkół Rolniczych. W otaczającym parku barokowe rzeźby i prowadzący przez kamienny mostek podjazd do rezydencji.
Wielu ludzi twierdzi, że po pałacu w Biedrzychowicach "coś" chodzi. Niekiedy w nocy widać, jak przez poszczególne sale przepływa tajemnicze światło. Mieszkająca tu niegdyś rodzina opowiada o dziwnych głosach i nawoływaniach, które dobiegały z zamkniętych pomieszczeń. Może to duchy chorych na cholerę, zasypanych w podziemnym tunelu łączącym pałac z wieżą widokową. A może zaklęte w afrykańskich maskach dusze albo duchy egipskich książąt, przywleczonych wraz z mumiami? Baron Aleksander von Minutoli miał największą na Śląsku kolekcje tych eksponatów. Jednak po II wojnie światowej zapadła ię ona jakby pod ziemię. Legenda mówi, że ukryto je po prostu w przepastnych podziemiach.
Kto wie....?